Posadzenie dębu katyńskiego 9 maja 2010r.

 

       Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi i mieszkańcy gminy uczestniczyli w niedzielę
9 maja w podniosłej uroczystości posadzenia dwóch dębów pamięci. Jeden poświęcony został porucznikowi Jarosławowi Plewie, który zginął wiosną 1940 r. w Charkowie, drugi – ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia br.

Por. Jarosław Plewa  urodził się w 1913 r, w Oberhausen w Niemczech. Studiował wydział prawa i ekonomii na Uniwersytecie Poznańskim. Służbę wojskową odbywał w 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Został zamordowany w Charkowie wiosną 1940 r. - Tylko ze zdjęć i opowiadań rodziny znam swego brata – powiedziała siostra porucznika, Barba

 

ra Gniazdowska z domu Plewa, która przybyła na uroczystości. - Urodziłam się w tym roku, w którym zginął mój brat. Rodzice zawsze mi o nim opowiadali. Myśmy od początku wiedzieli o zbrodni katyńskiej. Cieszę się, że młodzież z Nowej Słupi czci jego pamięć. Młode pokolenia powinny pamiętać o tamtych zdarzeniach.

Razem z Barbarą Gniazdowską z miejscowości Zduny w województwie wielkopolskim przyjechali w zastępstwie burmistrza dwaj przedstawiciele tamtejszego Urzędu Miasta i Gminy: Stanisław Kopański i Mirosław Chmielarczyk. Przybył także przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Łukasz Cichy.

c

Dąb poświęcony porucznikowi Jarosławowi Plewie posadziła jego siostra i przedstawiciele Koła Regionalnego przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi, Izabela Paluch i Maciej Kędzierski, z kolei dąb ku czci ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem – wójt Wiesław Gałka i przewodnicząca Rady Gminy Ewa Guz. Księża poświęcili dęby i pobłogosławili wszystkich mieszkańców i gości. 

 

Uroczystości posadzenia dębów na placu przy kościele poprzedziła msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.  Prezentacja multimedialna o wydarzeniach sprzed 70 lat, poruczniku Jarosławie Plewie i katastrofie samolotu pod Smoleńskiem została przygotowana przez nauczycieli szkoły, Agnieszkę Grzesik-Bereszkę i Piotra Bereszkę, część artystyczna - Ewę Kowalską i Jacka Górę. Narratorem była Paulina Pawlik. Młodzież przedstawiła wiersz „O Boże” Kazimiery Iłłakowiczówny i współczesny tekst świętokrzyskiego poety, Henryka Morawskiego. Recytowali: Olga Herbuś, Joanna Bis, Kacper Czechowski, Kasia Pietrzyk, Arleta Czekaj i Piotr Góźdź. Pieśń „Miejcie nadzieję” do słów Adama Asnyka wykonały Roksana Nowińska i Joanna Bis. Grali na gitarach: Artur Dutkiewicz, Paweł Brożyna, Kacper Czechowski.          

                Na koniec uczniowie w imieniu swoich kolegów i wychowawców podziękowali wszystkim za przybycie na uroczystość, księżom za odprawienie mszy, Krzysztofowi Karstowi za sadzonki dębów, wójtowi Wiesławowi Gałce i Radzie Gminy – za ufundowanie pamiątkowych tabliczek, Zofii i Mieczysławowi Wronom - za sfinansowanie zakupu jednego z ogrodzeń dębów, Ewie Pastuszyńskiej – za współfinansowanie wydruku folderu i zdjęć do wystawy, księdzu proboszczowi Krzysztofowi Bartochowskiemu – za okazana pomoc i wsparcie w organizacji uroczystości.

 

nowaslupia.pl

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery